Zakázat fintu splátkových firem? Moc přísné, míní vláda

09.01.2011 16:52

https://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=687099

06:15 | 5.1.2011 | Petr Kučera

Praha - Spotřebitelé získají vyšší ochranu před fintou, kterou využívají zejména někteří poskytovatelé půjček. Počítá s tím návrh ministerstva spravedlnosti, poslaný tento týden do připomínkového řízení.

Ve druhé polovině letošního roku mají začít platit přísnější pravidla pro uzavírání rozhodčích doložek u spotřebitelských smluv. Nově budou muset být na samostatné listině a obsahovat některé povinné informace.

Ministerstvo povede také seznam rozhodců, novou podmínkou je jejich vysokoškolské vzdělání. Rozšíří se také možnost "odvolání" proti rozhodčímu nálezu k řádnému soudu.

Cílem je omezit případy, kdy ve sporu řadového spotřebitele s firmou rozhoduje osoba bez dostatečné kvalifikace nebo zjevně stranící například splátkové společnosti. Často nepřiměřené sankce, které pak rozhodce udělí, přispěly k loňskému rekordnímu počtu 10 tisíc návrhů na osobní bankrot.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) však nepočítá s úplným zákazem rozhodčích doložek u spotřebitelských smluv tak, jak to navrhoval šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Nesouhlasí ani s tím, aby vláda pevně stanovila maximální možnou výši RPSN, tedy úroků a všech poplatků.

Doložka na samostatné listině

Podpisem rozhodčí doložky se spotřebitel v zásadě vzdává možnosti, aby o případném sporu rozhodl řádný soud. Ministerský návrh proto klade důraz hlavně na dostupnost informací o možných důsledcích podpisu.

Nově má být platná jen taková rozhodčí smlouva, která bude sjednaná na samostatné listině a bude obsahovat samostatné podpisy smluvních stran. "Cílem je pouze ochrana spotřebitelů jakožto slabší smluvní strany, nebude to platit obecně pro všechny doložky," dodává Pospíšil.

Zákon má vymezit minimální rozsah informací, které musí tato samostatná listina obsahovat. Mimo jiné by měla zmínit veškeré předpokládané náklady, které mohou spotřebiteli v rozhodčím řízení vzniknout. Ministerstvo navíc může stanovit vzorovou rozhodčí smlouvu pro spotřebitelské spory.

Novinkou je také výslovný zákaz uzavřít takovou dohodu o postupu v rozhodčím řízení, která by byla pro spotřebitele nevýhodná. I kdyby měl být spor rozhodován podle práva jiného státu, musí spotřebiteli garantovat úroveň ochrany platnou v Evropské unii.

Seznam rozhodců za dva miliony

Funkci rozhodce nyní může vykonávat prakticky kdokoliv. V praxi se navíc často vyskytují rozhodčí doložky, které umožňují, aby rozhodce zvolila pouze jedna ze smluvních stran, mnohdy s ním nějakým způsobem spjatá.

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby spotřebitelské spory mohl rozhodovat pouze rozhodce s vysokoškolským vzděláním. Samozřejmostí je i bezúhonnost - nesmí být tedy pravomocně odsouzen za trestný čin. Mírně také zpřísní pravidla ohledně takzvané předpojatosti.

Další podmínkou je zařazení do nového seznamu rozhodců, nad nímž má dohlížet stát. "Očekáváme, že se zapíše kolem 20 tisíc zájemců," upřesňuje Pospíšil.

Úřad odhaduje, že vznik samotného seznamu (vývoj aplikace a nákup hardware) přijde na zhruba dva miliony korun, následná údržba aplikace pak přijde na 200 tisíc ročně. "Dále bude potřeba vyčlenit minimálně pět pracovníků ministerstva, kteří se této agendě začnou věnovat na plný úvazek," dodává Pospíšil.