O Proluxu v deníku METRO :o))

13.12.2010 10:19

https://www.metro.cz/domov/3977-zdaji-se-tak-seriozni

 

Zdají se tak seriózní
Autor: Tomáš Belica    Tisk
Na firmu Prolux se valí trestní oznámení. Reality neprodává, přesto vydělává. Na smluvních pokutách. Tvrdí, že je vše v pořádku.

Situace, do které se dostala Jindra Nazarská, se jinak než absurdní nazvat nedá. Příběh jako ten její je ale jen kapkou v moři. Žena chtěla prodat dům v jihočeských Lčovicích. V květnu se jí ozvala společnost Prolux Consulting Int. s tím, že má zájemce. „Makléř byl velmi korektní a zdál se seriózní, a tak jsme smlouvu podepsali,“ vzpomíná. Za pár dní jí brouka do hlavy nasadila jiná makléřka. Ta se totiž zhrozila, když na domě Nazarské viděla ceduli Proluxu. Nakonec se Nazarská dozvěděla, že by při vypovězení smlouvy s realitkou musela firmě zaplatit pokutu. Zálohový list na pokutu 160 tisíc korun jí poslal Prolux raději předem. Prý pro případ, kdyby od smlouvy odstoupila, čímž by zmařila možnost prodeje.

Proč si Jindra Nazarská nepřečetla důkladně podmínky smlouvy? Trvá na tom, že smlouva je nejasná. „Nad zněním se neshodují ani právníci a teď si vezměte, co s tím nadělá obyčejný člověk?“ ptá se Nazarská.

Nakonec se obrátila na soud. Než ale ten rozhodne, je žena doslova v pasti. Dům přes jinou realitku prodat nemůže, protože by zaplatila pokutu. Od smlouvy může odstoupit jen tehdy, když oněch 160 tisíc zaplatí.

O praktikách realitky již dříve informovala média, například televize Nova i ČT. Jedna z bývalých makléřek firmy na Nově naznačila, že firma má vydělávat právě na pokutách. Na společnost mezitím podali klienti stovky trestních oznámení - pro bezdůvodné obohacení či neplatnost smlouvy.

Na otázku Metra, z čeho doopravdy firma prosperuje a kolik od začátku roku skutečně prodala nemovitostí, šéfka Proluxu Karolina Valentová nereagovala. Podle jednatele firmy Petra Jasanského je všechno v pořádku. „Stížností jsme zaznamenali minimum. Veškeré jsme detailně prošetřili a žádné pochybení při poskytování služeb klientům se nepotvrdilo,“ řekl Metru Jasanský.

Na ostří nože

Dvě oprávněné stížnosti na firmu kvůli klamavým praktikám eviduje od roku 2010 Česká obchodní inspekce Asi padesát makléřů a pracovníků Proluxu vyšetřuje v současné době policie. Obvodní soud Prahy 1 eviduje 203 případů, v nichž jako účastník řízení figuruje Prolux. Městský soud už vydal asi stovku rozhodnutí, a to jak ve prospěch klientů, tak i ve prospěch firmy. Stovky nespokojených exklientů firmy sdružují iniciativy, jakou je třeba „STOP Prolux“.
Linkuj si ! Jaggni to! pošli na vybrali.sme.sk Top Články Přidej odkaz na Bookmarky.cz Pridat.eu

 

Přidat komentář

1000 zbývajících znaků

Bezpečnostní kód
Obnovit