Napsali o demonstraci

04.09.2010 13:33

Občanské sdružení STOP pořádá v pátek demonstraci proti obchodním praktikám společnosti Prolux

Autor: Mediafax (Mediafax)
3.9.2010 2:30:01
 
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Občanské sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám (STOP) pořádá v pátek demonstraci proti údajně nekalým obchodním praktikám společnosti Prolux Consulting. Agenturu Mediafax o tom informovala zástupkyně organizátorů Světlana Glaserová.

Realitní kancelář Prolux Consulting měla podle sdružení manipulativními metodami přimět řadu svých klientů, aby s ní podepsali nápadně nevýhodné smlouvy. Ty podle Glaserové nelze vypovědět a navíc obsahují rozhodčí doložku, jejíž přítomnost ve spotřebitelských smlouvách sdružení dlouhodobě kritizuje.

„Demonstrací chceme na příkladu společnosti Prolux především poukázat na problém rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách,“ uvedla pro Mediafax Glaserová. Sdružení se chce zasadit o změnu právní úpravy, která by do budoucna tuto možnost ve spotřebitelských smlouvách vyloučila.

Demonstrace se koná před sídlem společnosti Prolux Consulting na Václavském náměstí ve 13:00 SELČ.

Jan Otava, otava@mediafax.cz

Realitní kancelář připravila klienty o peníze. Vyrazili do Prahy demonstrovat

4. září 2010  8:46
Čtyři stovky žalob leží na stole pražské hospodářské kriminálky. Podali je klienti realitní kanceláře Prolux, kteří se cítí podvedeni. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové jde o 30 milionů. Kancelář vše popírá. Desítky lidí proto v pátek přišly demonstrovat před fiktivní sídlo kanceláře na Václavské náměstí. 
V Praze na Václavském náměstí dnes demonstrovalo asi 40 klientů realitní kanceláře Prolux Consulting proti údajně nekalým obchodním praktikám firmyfoto: ČTK

V Praze na Václavském náměstí dnes demonstrovalo asi 40 klientů realitní kanceláře Prolux Consulting proti údajně nekalým obchodním praktikám firmy

Příběhy klientů Proluxu jsou si velmi podobné. "Chtěli jsme prostřednictvím realitní kanceláře Prolux prodat dům, jenže jediné, co pro nás udělali, bylo zasílání SMS zpráv o tom, kolik přibývá zájemců," začíná vyprávění Milada Zámečníková, která přijela ze Zlínského kraje.

Problém byl v tom, že se na dům nikdy žádný zájemce podívat nepřišel. "Nakonec jsme ho prodali sami. I přesto si však realitka naúčtovala provizi z prodeje," dodává Zámečníková s tím, že nebude platit někomu za něco, co neudělal. Před třemi lety po ní Prolux chtěl 140 tisíc, dnes k tomu přibylo i penále.

Zámečníková působí sebevědomě, jiní jsou na tom hůř. "Manželka ten tlak nevydržela a skončila u psychiatra," říká Jaroslav Chadima. Právníci ho stáli padesát tisíc.

Prolux podle protestujících po klientech vymáhá provize i za cenu exekucí také v případě, když lidé uskuteční prodej nemovitosti přes jinou kancelář nebo ji prodají sami

Prolux podle protestujících po klientech vymáhá provize i za cenu exekucí také v případě, když lidé uskuteční prodej nemovitosti přes jinou kancelář nebo ji prodají sami

Zástupce kanceláře se nedostavil

Průběhu shromáždění přihlížela i policie, zástupce Proluxu se však nedostavil. Společnost má podle obchodního rejstříku sídlo na Václavském náměstí, kancelář tu však nemá. "Prolux odtud asi před rokem zmizel," říká jeden z nájemníků pasáže, jméno uvést nechce.

Společnost na telefony nereagovala, hájí se v tiskové zprávě. "Aktéři dnešní akce v žádném případě nereprezentují názor naší valné většiny klientů, je to pouze skupinka, která se rozhodla poštvávačnou kampaní poškozovat dobré jméno naší společnosti s vidinou, že nebudou muset dostát svým předem sjednaným závazkům za poskytnuté kvalitní realitní služby," píše se v ní.

Jenže i reference z Asociace realitních kanceláří České republiky jsou špatné. "Kolegové, kteří mají její makléře v regionu, jsou zoufalí, lidé si na Prolux neustále stěžují," říká Jan Borůvka z asociace s tím, že jejich členem by se Prolux kvůli špatné pověsti nikdy stát nemohl.

Policie případ prošetřuje, některé podklady převzal i vrchní státní zástupce. "Mohlo by jít o trestný čin podvodu, podotýká policejní mluvčí Kropáčová.

Realitní server - Reality.iDNES.cz

Rozhodčí doložky zřejmě zmizí

Kromě praktik realitní kanceláře chtěli včerejší demonstranti poukázat i na díru v zákoně. Současná první úprava totiž umožňuje spotřebitelskou smlouvu doplnit o rozhodčí doložky, které v případě sporu mluví většinou ve prospěch firmy.

"Podobnému zneužívání rozhodčích doložek chceme zabránit. Mohla by být součástí jen velkého korporátního práva, kdy se dvě velké firmy dohodnou," slibuje poslanec Viktor Paggio, který na shromáždění dorazil s kolegyní Karolínou Peake.

 

KAUZA PROLUX

Klienti pražské realitní kanceláře Prolux na ni podali už 400 trestních oznámení. Tvrdí, že společnost má jediný cíl: zamlčovat klientům důležité okolnosti a z rozporů pak prostřednictvím sankcí získat peníze. Realitní kancelář se brání, že jde o pomluvu, kdy se "podvedení" klienti snaží poškodit dobré jméno společnosti.

https://www.mediafax.cz/domaci/3091025-Nespokojeni-klienti-demonstrovali-pred-sidlem-spolecnosti-Prolux-Consulting

Nespokojení klienti demonstrovali před sídlem společnosti Prolux Consulting

Demonstrace nespokojených klientů společnosti Prolux Consulting proběhla v pátek před sídlem firmy na Václavském náměstí. (Foto: <a href=https://www.mediafaxfoto.cz _fcksavedurl=https://www.mediafaxfoto.cz _fcksavedurl=https://www.mediafaxfoto.cz _fcksavedurl=https://www.mediafaxfoto.cz _fcksavedurl=https://www.mediafaxfoto.cz target=_blank>© Mediafaxfoto.cz</a>)
Demonstrace nespokojených klientů společnosti Prolux Consulting proběhla v pátek před sídlem firmy na Václavském náměstí. (Foto: © Mediafaxfoto.cz)
      [1]    [0]   [0]  
PRAHA / 16:21, 03. 09. 2010

Demonstrace nespokojených klientů společnosti Prolux Consulting proběhla v pátek před sídlem firmy na Václavském náměstí. Demonstraci pořádalo občanské sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám (STOP).

Jak pro agenturu Mediafax uvedla předsedkyně sdružení Světlana Glaserová, akce se účastnilo asi padesát demonstrujících.

Sdružení STOP založili nespokojení klienti společnosti Prolux Consulting. Ta měla podle sdružení manipulativními metodami přimět řadu svých klientů, aby s ní podepsali nápadně nevýhodné smlouvy. Ty podle sdružení nelze vypovědět a navíc obsahují rozhodčí doložku, jejíž přítomnost ve spotřebitelských smlouvách sdružení dlouhodobě kritizuje.

Společnost Prolux Consulting vydala v pátek prohlášení, v němž všechna uvedená obvinění odmítla.

Autor: Jan Otava


 

 

Květa Moravcová (kvm), Lucie Maňourová  3. 9. 2010 v 17.33
Poslat e-mailemVytisknout

Realitní kancelář nás podvedla, tvrdí demonstranti

Klienti realitní kanceláře Prolux Consulting demonstrovali na Václavském náměstí v Praze před sídlem firmy, aby upozornili na nezvyklé smluvní podmínky. Podepsali totiž smlouvy, ve kterých se zavázali zaplatit realitní kanceláři provizi i za prodej, který nezprostředkuje.

Spor se týká 380 případů. Podle právničky klientů Dagmar Peckové tkví problém v tom, že realitní kancelář si bere provize za něco, co je jen inzercí, nikoli zprostředkováním prodeje.

Pecková tvrdí, že se tím jednatelé a makléři firmy dopustili trestného činu podvodu. „Ve smlouvě je napsáno, že Proluxu provize náleží i v případě, že si to klient prodá sám nebo přes jinou realitní kancelář,“ vysvětluje.

„Smlouva je uzavřena na dobu dvanácti měsíců a není možné ji ukončit. Člověk když ji podepíše a nechce platit provizi, nesměl by to dvanáct měsíců prodat,“ upozorňuje Pecková na nezvyklé podmínky.

Audio

Právnička Dagmar Pecková o nezvyklých podmínkách realitní kanceláře
DOWNLOAD (STÁHNOUT)

Jedna z poškozených klientek vypráví, jak jí makléř ukázal jen přední stranu smlouvy a neustále odváděl její pozornost, kdykoli se chtěla do smlouvy podívat.

Podle Prolux Consulting si stěžují jen klienti, kteří nechtějí zaplatit částky, ke kterým se podpisem smlouvy zavázali, a poškozují tím jméno firmy.

Policie vyšetřuje případ už rok, ale zatím nikoho neobvinila.

Sdružení obrany spotřebitelů doporučuje najmout si při prodeji nebo koupi nemovitosti právníka.

V centru Prahy demonstrovali klienti realitní kanceláře Prolux

Financninoviny.cz 3.9.2010

Praha 3. září (ČTK) - V Praze na Václavském náměstí dnes demonstrovalo asi 40 klientů realitní kanceláře Prolux Consulting proti údajně nekalým obchodním praktikám firmy. Prolux považuje obvinění za poškozování jména firmy. Akci uspořádalo před sídlem Proluxu občanské sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám-STOP.

Reklama

Prolux podle protestujících po klientech vymáhá provize i za cenu exekucí také v případě, když lidé uskuteční prodej nemovitosti přes jinou kancelář nebo ji prodají sami.

 

Spory klientů Proluxu s firmou trvají už několik let. Policie řeší podle údajů sdružení kolem 400 trestních oznámení na představitele Proluxu. Policie v kancelářích Proluxu minulý rok podle již dřívějších informací televize Nova udělala kontrolu, při které zabavila řadu dokumentů.

 

"Aktéři dnešní akce v žádném případě nereprezentují názor valné většiny našich klientů, ale je to pouze skupinka, která se rozhodla poštvávačnou kampaní poškozovat dobré jméno naší společnosti s vidinou, že nebudou muset dostát svým předem sjednaným závazkům za poskytnuté kvalitní realitní služby," řekla dnes ČTK generální ředitelka Proluxu Karolína Valentová. Podmínky spolupráce mezi realitní kanceláří a jejími klienty jsou prý "naprosto vyvážené".

 

Televize Nova v pondělí uvedla, že v řadách Proluxu se objevil soudní znalec Martin Jurenka. Ten byl v dubnu spolu s dalšími obviněnými zatím nepravomocně odsouzen na sedm let a osm měsíců odnětí svobody za účast v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Ředitelka Proluxu se dnes k tomuto tvrzení nevyjádřila.

 

Dnešní demonstrace se zúčastnili poslanci za VV Karolína Peake a Viktor Paggio, přítomný byl také Petr Hannig ze strany Suverenita - blok Jany Bobošíkové

 

Společnost Prolux Consulting Int. vlastní podle obchodního rejstříku napůl Miroslava Šebková a Petr Jasanský. Spolu též kontrolují firmu a stejnojmenný realitní server eReality.cz, který nabízí také nemovitosti Proluxu. Spoluvlastnické podíly mají podle rejstříku také ve firmách Anderson & Lloyd a Anderson & Becker.

Policie řeší 400 trestních oznámení na realitní kancelář Prolux Consulting

https://m.ihned.cz/c4-10071660-46251300-700000_pdadetail-policie-resi-400-trestnich-oznameni-na-realitni-kancelar-prolux-consulting


Proti údajně nekalým obchodním praktikám firmy v pátek demonstrovalo v Praze asi 40 klientů a několik politiků.

V Praze na Václavském náměstí v pátek demonstrovalo asi 40 klientů realitní kanceláře Prolux Consulting proti údajně nekalým obchodním praktikám firmy. Prolux považuje obvinění za poškozování jména společnosti. Akci uspořádalo před sídlem Proluxu občanské sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám-STOP.

Prolux podle protestujících po klientech vymáhá provize i za cenu exekucí také v případě, když lidé uskuteční prodej nemovitosti přes jinou kancelář nebo ji prodají sami.

Prolux žije ze sankcí, tvrdí zástupce protestujících

"Spolupracující makléři Proluxu prokazatelně a záměrně uvádí klienty v omyl tím, že jim podávají nejasné, dvojsmyslné a klamavé údaje," uvedla v projevu na shromáždění představitelka sdružení STOP Světlana Glaserová. Smlouvy Proluxu s klienty jsou prý formulovány tak, že je klienti musí v mnoha případech dříve či později porušit. "Sankce vyplývající z porušení těchto ujednání jsou významným, možná i jediným zdrojem příjmů realitní kanceláře Prolux," dodala.

Podmínky jsou vyvážené, říká Prolux

Prolux s tím nesouhlasí. "Aktéři dnešní akce v žádném případě nereprezentují názor valné většiny našich klientů, ale je to pouze skupinka, která se rozhodla poštvávačnou kampaní poškozovat dobré jméno naší společnosti s vidinou, že nebudou muset dostát svým předem sjednaným závazkům za poskytnuté kvalitní realitní služby," řekla generální ředitelka Proluxu Karolína Valentová. Podmínky spolupráce mezi realitní kanceláří a jejími klienty jsou prý "naprosto vyvážené".

Spory klientů Proluxu s firmou trvají už několik let. Policie řeší podle údajů sdružení kolem 400 trestních oznámení na představitele Proluxu. Policie v kancelářích Proluxu minulý rok podle již dřívějších informací televize Nova udělala kontrolu, při které zabavila řadu dokumentů.

Podepsal jsem jen svolení, aby dali nabídku na internet, brání se klient

Jedním z protestujících byl Pavel Prokop z Prahy. Před dvěma lety prodával byt a makléřka Proluxu se mu sama ozvala s tím, že pro něj má kupce. "Paní makléřka se ale nakonec dostavila bez zájemce. Prohlédla si byt, sepsala se mnou dotazník. Pod ním byl ještě nějaký další papír. O něm mi jen řekla, že tam je jen moje svolení, aby dali nabídku na internet. Makléřka Proluxu mi ústně řekla, že si můžu byt prodat klidně sám i bez jejich zprostředkování, že z toho nebudou žádné sankce." Prokop byt později prodal s jinou realitní kanceláří. Po změně majitele v katastru se mu ale Prolux údajně ozval s požadavkem na zaplacení provize kolem 40.000 korun.

Klienti Proluxu věří, že při společném postupu mají větší šance ve sporu uspět. "Musíme se správným způsobem semknout, najít si správné právníky a společně sehnat peníze, protože když budeme každý sám, tak soud finančně neutáhneme. Když ale půjdeme dohromady, uděláme si dohromady fond, tak si myslím, že soud společně vyhrajeme," řekla další z údajně poškozených klientek Proluxu Milada Ledecká.

Televize Nova v pondělí uvedla, že v řadách Proluxu se objevil soudní znalec Martin Jurenka. Ten byl v dubnu spolu s dalšími obviněnými zatím nepravomocně odsouzen na sedm let a osm měsíců odnětí svobody za účast v kauze podezřelých konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Ředitelka Proluxu se dnes k tomuto tvrzení nevyjádřila.

Páteční demonstrace se zúčastnili poslanci za VV Karolína Peake a Viktor Paggio. Ten na shromáždění uvedl, že s Peak připravují změnu zákona tak, aby se takovéto situace už nemohly opakovat. "Chceme zabránit tomu, aby podobné rozhodčí doložky byly zneužívány v budoucnu. Rozhodčí doložka nebude moci být součástí adhezních spotřebitelských smluv," řekl ke shromáždění. Ke klientům Proluxu promluvil také Petr Hannig ze strany Suverenita - blok Jany Bobošíkové.

Společnost Prolux Consulting Int. vlastní podle obchodního rejstříku napůl Miroslava Šebková a Petr Jasanský. Spolu též kontrolují firmu a stejnojmenný realitní server eReality.cz, který nabízí také nemovitosti Proluxu. Spoluvlastnické podíly mají podle rejstříku také ve firmách Anderson & Lloyd a Anderson & Becker.