Existují souvislosti mezi Proluxem a causou soudce Berky?

03.08.2011 15:17
Makléř Bláha (jinak rovněž autor nechvalně známého "Manuálu makléřů") ve své výpovědi kterou v prosinci 2010 učinil na policii ČR OHK, potvrdil že soudní znalec Martin Jurenka zatím nepravomocně odsouzený na 7let a 8 měsíců v cause soudce Berky je ve skutečnosti vícepresidentem RK Prolux Consulting Int.s.r.o.

 

https://www.lidovky.cz/soudce-berka-si-odsedi-9-let-ve-vezeni-kvuli-zlocinnemu-spiknuti-pw9-/ln_domov.asp?c=A100406_104054_ln_domov_ter

Soudce Berka si odsedí 9 let ve vězení, kvůli zločinnému spiknutí

Aktualizováno  6. dubna 2010  10:40,  aktualizováno 16:05
TÁBOR - V kauze konkurzního soudce Jiřího Berky padly dnes u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let. U devíti lidí z 12 soud potvrdil vinu, tři byli zproštěni obžaloby. Berka byl odsouzen na devět let. Stejný trest soud udělil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny.

Berka zůstává nadále soudcem ústeckého krajského soudu. Jako dosud ale bude dočasně zproštěný funkce. Mluvčí ústeckého soudu Jiřina Jeřábková řekla, že dokud nebude rozsudek pravomocný, nebude soud v kauze nic dělat.

Funkce soudce Berkovi podle zákona o soudech a soudcích zanikne v případě pravomocného odsouzení.

Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů bylo obžalováno celkem 12 lidí. Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

 

Kauza soudce Berky

Jiří Berka na archivním snímku z roku 2006

Kauza skupiny kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se táhne od roku 2003 a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.

Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov. Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů se v případu zpovídá 12 obžalovaných. Dotčeným firmám podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

Hlavní události kauzy:
15. dubna 2003 - Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který 31. března poslal na základě údajně padělaných listin do konkurzu Union banku.

16. února 2004 - Padlo obvinění kvůli konkurzům na ZKL Klášterec nad Ohří a Stavební podnik Ralsko. Kromě Berky byl obviněn bývalý konkurzní správce Daniel Thonat, zástupce konkurzního správce Petr Tuhý, soudní znalec Martin Jurenka a zaměstnanec zpeněžování podstaty Lubor Kindl. Thonat byl obviněn i kvůli Union bance.

17. května 2004 - Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Kindlovi bylo rozšířeno obvinění za konkurz Zbrojovky Brno a Retemy. Nově byli obviněni tehdejší prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková. Větrovec je považován za hlavního organizátora zločinné skupiny, čelí i obžalobě za uplácení úředníka Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši a je stíhán za další trestnou činnost.

15. prosince 2005 - Krajský soud v Ústí nad Labem obdržel obžalobu na soudce Berku a dalších pět lidí.

20. ledna 2006 - Za braní úplatků byl obviněn bývalý úředník NBÚ Šiša. V korupční kauze byl obviněn i Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo. Kvůli podezření z napojení na skupinu kolem Berky rezignoval později ředitel NBÚ Jan Mareš.

5. září 2006 - Začalo hlavní líčení s devíti obžalovanými. Zpovídají se ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

29. listopadu 2007 - Soudce Jiří Bernát předal kauzu soudci Zdeňku Kučerovi. Kvůli věku (74) směl soudit jen do konce roku 2007.

24. dubna 2008 - Líčení pokračovalo přednesením nové obžaloby kvůli v pořadí již desátému konkurzu na Grafostroj Cvikov. Nově byl obžalován soudní znalec Pavel Hlavatý.

29. ledna 2009 - Ke kauze byla připojena obžaloba Miroslavy a Karla Melicharových z legalizace výnosů z trestné činnosti.

21. dubna 2009 - Žalobkyně navrhla tresty pro 12 obžalovaných, nejpřísnější trest - 12 let vězení - pro Berku.

6. dubna 2010 - Berka byl odsouzen na devět let, stejný trest soud udělil i Thonatovi a Větrovci.

Berkovi, Thonatovi i Větrovcovi podle soudu propadne majetek. Soud také zakázal Thonatovi na osm let výkon funkce insolvenčního správce a likvidátora a Větrovcovi na stejnou dobu zakázal výkon činnosti pro státní správu. Státní zástupkyně navrhovala pro Berku až 12 vězení, pro Thonata, který podle soudu pro celou skupinu zařizoval právní servis, až deset let vězení.

Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému udělil soud osm let vězení, soudnímu znalci Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení. Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Lubor Kindl dostal 6,5 roku.

Soudní znalec Pavel Hlavatý byl zproštěn obžaloby. Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou, soudce jí ale neudělil trest. Čiháková podle soudu jako správkyně konkurzní podstaty společností přenechávala řízení na Thonatovi a Petru Tuhém. Nekontrolovala, jak s majetkem firem v úpadku nakládají. Soud označil její postup za vědomou nedbalost.

Soudní znalec Pavel Hlavatý, úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša a Větrovcův kolega z vysoké školy Jan Harangozzo byli zproštěni obžaloby.

Škoda téměř 300 milionů
Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů bylo obžalováno celkem 12 lidí. Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat. Odsouzení podle soudu neoprávněně odčerpávali peníze z konkurzní podstaty firem v konkurzu.

Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod jejich skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž by měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

 

 

https://www.bezkorupce.cz/2005/04/obvineny-uplatky-brali-i-dalsi-soudci/

Obviněný: úplatky brali i další soudci

Vyšetřování případu zločinného spolčení skupiny okolo soudce Jiřího Berky zaznamenalo další zvrat. Obviněný správce konkursní podstaty v kauze zmanipulovaných konkursů Daniel Thonat podle informací Práva začal spolupracovat s policií a popsal, jak manipulace s konkursy probíhaly. Uvedl prý rovněž, že se platily úplatky nejen Berkovi, ale i dalším soudcům.

Vyšetřování případu zločinného spolčení skupiny okolo soudce Jiřího Berky zaznamenalo další zvrat. Obviněný správce konkursní podstaty v kauze zmanipulovaných konkursů Daniel Thonat podle informací Práva začal spolupracovat s policií a popsal, jak manipulace s konkursy probíhaly. Uvedl prý rovněž, že se platily úplatky nejen Berkovi, ale i dalším soudcům.
Vyšetřovatelům měl také sdělit, že skupina okolo Berky spolupracovala s policisty obviněnými v kauze lupičského gangu okolo Davida Berdycha.
„Thonat je vyšetřován na svobodě, protože mu vypršela lhůta pro vyšetřovací vazbu. Policie mu nedávno poskytla ochranu, protože mu hrozí jako významnému svědkovi nebezpečí. Je navíc obviněný v kauze zločinného spolčení kuplířů okolo nevěstinců v Rozvadově. To se však vyšetřuje odděleně pod dozorem tachovského žalobce Milana Pózela,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj.

Přísné utajení

Policisté a žalobci drží vyšetřování zločinného spolčení okolo Berky a zločinného spolčení 15 kuplířů v kauze rozvadovských nevěstinců v režimu přísného utajení. „Informace Práva nebudu nijak komentovat. Pro vyšetřování případu okolo soudce Berky platí přísné informační embargo,“ odpověděl v pondělí na dotazy Práva náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.
Thonatovo doznání zřejmě oddálí záměr žalobce Jaroslava Dolejšího ukončit v krátké době vyšetřování skupiny okolo Berky tak, že po seznámení obviněných se spisem podá soudu obžalobu. Žalobce tuto situaci odmítl jakkoli komentovat.
Podobný postoj zaujal také tachovský žalobce Milan Pózel, který dozoruje případ zločinného spolčení okolo nevěstinců v Rozvadově, kdy jeden obviněný bývalý policista měl podle Thonata zajišťovat kooperaci s policisty obviněnými v kauze Berdychova gangu. „Zatím nemohu říci nic ani o policejní ochraně pana Thonata, který v této kauze patří mezi patnáct obviněných,“ odpověděl Pózel.
Hlavním organizátorem podvodných konkursů v kauze Berky má být bývalý vysokoškolský učitel Vladislav Větrovec, který je ve vazbě. Dále v této kauze čelí obvinění Thonat, Petr Tuhý, Lubor Kindl, soudní znalec Martin Jurenka, policista Vlastimil Paroulek a Marta Čiháková. Policie prověřuje informace o možné přípravě vraždy na severočeského správce konkursní podstaty Vladimíra Komedy. Je jedním z klíčových svědků proti soudci Jiřímu Berkovi
V kauze zločinného spolčení okolo rozvadovských nevěstinců čelí obvinění Thonat, bývalý severočeský elitní policista Ladislav Baumruk a dalších 13 osob.

Pavel Blažek